צה"ל רחוק יותר או ירוק יותר?

אנחנו במרכז המבקרים נרגשים להזמינכם לסיור חוויתי ומהנה במרכז האקולוגי שלנו, מגוון עשיר של פעילויות וחוויות לכל הגילאים!

רוצה להתייעץ או מעדיף להזמין פעילות לקבוצה שלך?היום זה פשוט מתמיד. פשוט ממלאים את הטופס!

אין ספק שלצה"ל יש הרבה אביזרים ירוקים, החל מן המדים, דרך הציוד וכלי הרכב ועד לאינספור אביזרים נוספים. אך נושא מרתק יהיה לגלות, האם לצה"ל יש גם אידיאולוגיה ירוקה?ובפרט, כיצד צה"ל מקדם את המודעות הסביבתית בבסיסים וכמה דגש מושם על הנושאים האקולוגיים.

החלטנו לצאת ולבדוק כמה צה"ל מחויב לאיכות הסביבה, ואת הממצאים אנו מביאים לכם כאן.

המסע של צה"ל למודעות סביבתית

חייל מניף את דגל ישראל

מסעו של צה"ל למודעות סביבתית גבוהה התחיל כבר ב-1989, אז הוקם בצבא גוף מטה להגנת הסביבה, אך אפשר שזו תהיה טעות מכיוון שלא חלו אילו שינויים גדולים בצבא מאז הקמת הגוף. אבן דרך עיקרית יותר, תהיה דווקא דו"ח מבקר המדינה שפורסם באוגוסט 2004 והיה בנושא "שמירת איכות הסביבה בצה"ל".

במשך הזמן שעבר מאז, ובעיקר בשנים האחרונות, החלו להתבצע שינויים גדולים וקטנים בצה"ל בכל הנושאים הנוגעים לאיכות הסביבה, כאשר העיקריים שבהם הם:

  • טיפול נכון בדלקים ושמנים: במטרה להימנע מזיהום הקרקעות על ידי מוצרי שמן ודלק, הוגברה המודעות בצבא למוצרים אלה ונוצר שיפור באופני האחזקה והסילוק שלהם.
  • מחזור וטיפול בפסולת: צה"ל אינו ממחזר את הפסולת בעצמו, אך במהלך השנים נעשו שינויים כדי לשפר את מיון הפסולת בבסיסים ונוצרו התקשרויות עם תאגידי מחזור כדי למכור להם את הפסולת הנאספת.• חיסכון במשאבים: כתגובה לשגרה הבזבזנית שהייתה נהוגה בצה"ל בעבר, פורסמו פקודות כלליות ופרטיות הנוגעות לשימוש בחשמל ובמים בבסיסי צה"ל, כדי להביא לחיסכון משמעותי במשאבים.
  • לימוד והדרכה: צה"ל מבצע התקשרויות עם שלל גופים אשר מציעים פעילויות הדרכה לחיילים בנושאי איכות הסביבה, ביניהן הרצאות קצרות ואף סדנאות בנות מספר ימים.

בקרו בעמוד פעילויות איכות הסביבה לחיילים וגלו איך אפשר להפוך את צה"ל לירוק יותר!

מחזור נייר בבסיסי צה"ל

יצירה מנייר

בשנת 2011 הבחין חייל המשרת באחד מן הבסיסים הגדולים של חיל האוויר בדרום בכמויות הגדולות של העיתונים אשר מגיעים אל הבסיס, ומוצאים את דרכם אל פח האשפה במקום לסל המחזור. החייל העלה בפני מפקדיו את הרעיון למחזר את העיתונים באחד מיישובי הנגב, אך הוא נתקל בסירוב, ולבסוף הצליח להגיע להסכם פרטי עם המפקד שלו לפיו החייל עצמו יאסוף את העיתונים ואילו המפקד יעביר אותם למחזור מידי חודש.

על אף שנמצא פתרון זמני בבסיס זה, בעיית העיתונים היוותה כשל סביבתי לצה"ל במשך שנים רבות.הבעיה עם מחזור עיתונים אינה קשורה לבעיית מחזור נייר כוללת בצה"ל – להפך, לצה"ל ישנם הסכמים עם חברות חיצוניות לפיהם הניירות מועברים לחברות אלה, שם הם נגרסים וממוחזרים.

הבעיה עם העיתונים טמונה דווקא מפני שהם עשויים באופן שונה מניירות המדפסת שבדרך כלל מגיעים למחזור, וכך לא ניתן לערבב אותם. באופן הזה, החברות החיצוניות לא יכלו לטפל בעיתונים עבור הצבא, ואילו המפקדים לא רצו להעביר כמויות גדולות של עיתונים אל מרכזי מחזור אזרחיים שמא בין דפי העיתונים מסתתר לו מסמך רגיש שהגיע לשם בטעות.כך, במשך זמן רב היו העיתונים מעמסה על צה"ל ומקור ליצירה של פסולת מרובה.

צבא ההגנה לטבע

פרח סגול

בשנת 2014 הוחלט לנצל את כוח האדם הגדול של צה"ל למטרות ביטחון עבור יעד נוסף לזה של האוכלוסייה – ביטחון עבור הסביבה. במסגרת התכנית המכונה, "צבא ההגנה לטבע", מידי שנה תבחרנה מספר יחידות ויותאמו אליהם מיזמים סביבתיים, אשר היחידות יסייעו לטפל בהם.בשנה הראשונה של התכנית, תשע יחידות נבחרו לסייע בשלל מיזמים, החל מהגברת המודעות הסביבתית, ועד שיקום של בתי גידול באזורים שונים בארץ.

התכנית הוכרה כהצלחה, ומאז שנת 2014 מתבצעת בכל שנה.

מהפכת הפחים בצה"ל

נושא המחזור השתנה מצד צה"ל בשנת 2015. העיתונים לא היו בעיית הפסולת הגדולה ביותר של צה"ל, אלא שלל מוצרי צריכה ואריזות אחרים אשר היו נזרקים הישר אל פח האשפה ומתווספים למאגרי הפסולת.

בשנת 2015 נענה צה"ל לחוק הדורש שכל גוף האחראי על פינוי פסולת בשטח מסוים, חייב בהתקשרות עם תאגיד מחזור על מנת לייצר הפרדה בין פסולת האריזות משאר הפסולת.

משנת 2015 התחיל תהליך הדרגתי בין שלוש שנים, אשר בסופו, כל בסיסי צה"ל אמורים להיות מצוידים בפחים הכתומים המיועדים לאריזות.

האנרגיה של העתיד

עם מבט לעתיד, צה"ל פתח כבר זה מזמן בתהליכים לשיפור שלל ההיבטים של צריכת האנרגיה. בין הנושאים העיקריים אשר נבחנים בצה"ל בתחום האנרגיה, נמצאים השימוש באנרגיה מתחדשת והמעבר לכלי רכב חשמליים.

כך, נבחנת האפשרות להקמת חוות סולאריות לצד הבסיסים הגדולים של הצבא, כך שהם יספקו לבסיסים חשמל נקי וירוק יותר. מבחינת כלי הרכב, נבחנת האפשרות למעבר כללי בצבא לשימוש בכלי רכב חשמליים, אשר אינם פולטים מזהמים.

יש לקוות ששינויים שכאלה יתרחשו במהירה, שכן רפורמה בגוף גדול ורחב היקף כצה"ל אכן תהווה השפעה משמעותית על כלל האנרגיה הנצרכת במדינה, ועשויה להוות דוגמא לגופים אחרים בארץ, גדולים כקטנים.