מה באמת מתרחש בין כתלי מוסדות החינוך הירוקים?

אנחנו במרכז המבקרים נרגשים להזמינכם לסיור חוויתי ומהנה במרכז האקולוגי שלנו, מגוון עשיר של פעילויות וחוויות לכל הגילאים!

רוצה להתייעץ או מעדיף להזמין פעילות לקבוצה שלך?היום זה פשוט מתמיד. פשוט ממלאים את הטופס!

יותר ויותר אנשי חינוך וארגונים שונים בארץ ובעולם מבקשים להוביל את כולנו לעתיד ירוק יותר, בו יהיה לכולנו מודעות סביבתית גבוהה הרבה יותר.בין השאר, הדבר מתבטא במוסדות חינוך ירוקים, אשר צצים בכל צורה, החל מגני ילדים ועד קמפוסים.

אך כיצד אנו צועדים בדרך הזו, ומה נעשה באמת כדי להחדיר לילדים ולמבוגרים מודעות גבוהה יותר לאיכות הסביבה?החלטנו לרדת לשטח ולבדוק מקרוב את הפעילויות שאנשי החינוך מפעילים את הילדים באמצעותם, את הערכים והרעיונות הטמונים בהם ואת התקווה לעתיד ירוק יותר.

הפעילויות שעושים עם הילדים

הפעילויות שניתן לעשות עם הילדים כדי לפתח את המודעות הסביבתית שלהם הם מרובות ומגוונות, והן לרוב נעשות בצורת הרצאות או משחקים (ולרוב, שילוב של השניים).

ההרצאות נעשות בגובה העיניים של הילדים ונועדו להציג בפניהם את עולם המושגים של העולם הירוק, וכל הנושאים המרובים שחשוב לדעת בנושא.

המשחקים יכולים להיות פשוטים וקצרים, או מורכבים וממושכים, והם כוללים בהם מספר פונקציות:

המשחקים נועדו לעורר ולגרות את הילדים כך שיספגו טוב יותר את הידע, הם מעודדים את הילדים להשתתף ולחשוב בעצמם על הנושא, הם מקנים הרגלים יומיומיים עבור הילדים ועוד.

בקרו בעמוד פעילות לתלמידים וגלו איך אנו נעשיר את חווית הלמידה שלהם.

איך עושים היכרות בין הילדים ובין ערכי העולם הירוק?

השלבים הראשונים בעשיית היכרות בין הילדים לבין הערכים של מודעות סביבתית הם בהצגת ההבדלה עבור ילדים בין הסביבה הטבעית לתוצרים המלאכותיים שהיא מכילה.

ישנן פעילויות רבות שניתן לבצע בכיתת הלימוד, אך אנשי חינוך רבים בוחרים דווקא לקחת את הילדים החוצה ולעשות להם היכרות עם הטבע במסגרת טיול או סיור.

סיורים שכאלה יכולים להיות בשטח או בשמורות, אך המיקום האידיאלי עבור פעילויות מסוג זה הוא לרוב בטבע אורבני.

בין הפעילויות, מושם דגש על הנושאים הבאים:

 • היכרות עם מושגים מהטבע: באמצעות שלל סוגי משחקים, ניתן לייצר זיקה עבור הילדים למושגים מהטבע, לרבות שמות של צורות נוף, בעלי חיים וצמחים.
 • הבדלה בין אלמנטים טבעיים למלאכותיים: ובעיקרם, פסולת – פעילויות מסוג זה יאתגרו את הילדים לקטלג אלמנטים שונים לשתי קטגוריות, תחת השאלה, האם הם אמורים להימצא בטבע או לא.

להנחיל לילדים את הרגישות לפסולת ואת הצורך במחזור

הצורך במחזור הוא אחד מהערכים המרכזיים הטמונים במודעות סביבתית.

פעילויות אשר נועדו להנחיל לילדים את הרגישות לערכים אלה סובבות סביב שני דגשים:

הסיבות לצורך למחזור, והדרכים למחזור נכון.

כך, ניתן ללמד את הילדים על הנזקים של מצבורי האשפה ההולכים והגדלים בעולם ועובדות הנוגעות לזמן ההתכלות שלהם, ובנוסף, ללמד אותם על הדרכים הנפוצות כיום למחזור חומרים מסוגים שונים.

הפעילויות השונות עוסקות בנושאים הבאים:

 • הבדלה בין סוגי פסולת שונים: תוך דגש על הבדלה בין פסולת אורגאנית לבין פסולת לא אורגאנית, באופנים דומים לפעילויות המייצרות הבדלה בין אלמנטים טבעיים למלאכותיים.
 • הרצאות אודות פסולת לא אורגאנית: לרבות עובדות הנוגעות לתקופת ההתכלות הממושכת שלהם והנזקים שמצבורי פסולת שכזו גורמת לעולם החי.
 • היכרות עם אמצעי המחזור המוכרים: פעילויות שכאלה מושתתות על השיטה העירונית למיון פסולת ומלמדת את הילדים כיצד להבדיל בין הפחים, כיצד למיין את הפסולת בבית וכיצד להקפיד לזרוק כל סוג פסולת לפח הנכון.
 • הרצאת העשרה אודות פתרונות נוספים: ישנם עוד ועוד פתרונות לבעיית הפסולת שהולכים ופושטים בעולם, חלקם נועדו לשימוש יומיומי וחלקם נועדו לניקיון ריכוזי של אזורים טבעיים – במסגרת הרצאות העשרה, הילדים לומדים על הפתרונות השונים, על היצירתיות העומדת מאחוריהם והם אף מאותגרים לנסות ולחשוב על פתרונות משל עצמם.

צרכנות נבונה בגובה העיניים של הילדים

צרכנות נבונה היא נושא חוצה אידיאולוגיות והיא נוגעת בתחומים חברתיים שונים.

בעוד שבהחלט ניתן לשים דגש על ההשפעות הסוציאליות שיש לצרכנות על חיינו, על חיי האנשים בקהילה שלנו, על אוכלוסיית העולם ועל עולם החי, במסגרת פיתוח מודעות סביבתית, הדגש מושם בעיקרו על הניסיון למזעור הפסולת בעת הצריכה ועל מוצרים שאושרו כידידותיים לסביבה.

הפעילויות מבקשת ללמד את הילדים לחשוב על הרכישות שהם עושים, לבדוק את המוצרים היטב ולכלול שיקולים ירוקים בין שיקוליהם.

הפעילויות שמות דגש על הנושאים הבאים:

 • לימוד על שימוש רב פעמי: תוך קישור הנושא לעניין הפסולת והמחזור, הילדים לומדים על ההבדלים בין כלים חד פעמיים וכלים רב פעמיים.
 • לימוד על מיכלי קיבול: תוך קישור הנושא לעניין הפסולת והמחזור, הילדים לומדים כיצד להבדיל בין מיכלי קיבול העשויים מחומרים שונים, ולומדים את ההבדלים ביתרונות ובחסרונות בין מוצרים רבים הנארזים בחבילה אחת לבין מוצרים הנארזים באופן אינדיבידואלי.
 • הכרת הסמלים של מוצרים ידידותיים לסביבה: עשיית היכרות לילדים עם הסמלים המושמים על גבי מוצרים כאשר הם ידידותיים לסביבה – ביניהם, סימול חיסכון באנרגיה, סימול מוצר שלא נוסה על בעלי חיים, סימול שייצור המוצר אינו פוגע בדולפינים, סימון המוצר כניתן למחזור, והתו הירוק של מכון התקנים הישראלי.

חסכון באנרגיה כבר מגיל צעיר

נושא חשוב נוסף שעומד כאחד הערכים העליונים כיום של מודעות סביבתית, הוא נושא השפעת ייצור האנרגיה.

בעוד שכיום אופן ייצור האנרגיה העיקרי הוא בעל אופי מזהם עבור הסביבה, נוצר קשר ישיר בין שמירה על הסביבה למזעור של כמות האנרגיה הנצרכות על ידי האדם.

לפיכך, על אף שנושא האנרגיה מוצג לילדים כבר בהקשר של צרכנות נבונה, יש צורך גם לבצע לילדים היכרות עמוקה יותר עם הנושא.

 • היכרות עם תהליך ייצור החשמל: יצירת היכרות עבור הילדים עם התהליך הסטנדרטי לייצור חשמל כיום על כל חלקיו, החל מפעולת תחנת הכוח ועד להגעת החשמל אל הבית, ותוך הדגשת היתרונות והחסרונות של התהליך בכללותו אלו לצד אלו.
 • הסבר אודות הצורך לחסכון באנרגיה: פעילויות אלו הן בעלות אופי דומה לפעילויות ההיכרות של הילדים עם תהליך ייצור החשמל, יש צורך להדגיש את החסרונות שבתהליך הסטנדרטי, ואלו מושגות באמצעות הצגה לילדים של נושאי פליטת המזהמים וההתחממות הגלובלית.
 • לימוד לחיסכון באנרגיה: פעילויות שכאלה יכולות פעמים רבות לבוא בדמות משחק, כאשר מעודדים את הילדים לחשוב בעצמם על השימוש היומיומי שלהם בחשמל, להבדיל מתי הוא נדרש ומתי לא, ולהציע בעצמם דרכים לחסוך בשימוש בו.
 • היכרות עם אנרגיה מתחדשת: לצד הדגשת הצורך בחיסכון באנרגיה, ניתן לבצע גם פעילויות שיבצעו היכרות לילדים עם שיטות לאנרגיה מתחדשת, וכך לייצר זיקה מצד הילדים אל שיטות שכאלה.

שילוב של יצירה עם חינוך לקיימות

היצירה היא פעילות אהובה על ילדים, וניתן בקלות לשלב אותה עם חינוך לקיימות על שלל ההיבטים הנכללים תחת מודעות סביבתית.

השילוב בין השניים מושתת על עיקרון פשוט – מרבית האביזרים שישמשו עבור מלאכת היצירה הם פסולת.
באופן זה, הילדים מבינים באופן ישיר שיש פתרונות אחרים לפסולת, וניתן למחזר אותה בשלל אופנים כדי להימנע מלזרוק אותה סתם כך.

יחד עם המודעות בנוגע לפסולת, פעילות היצירה היא דוגמא מובהקת למחזור ולשימוש חוזר וכך ניתן להדגיש את הנושא בפני הילדים.

בנוסף לכך, על אף שפעילות היצירה לרוב תתמקד על אמנות בלבד, ניתן להדגיש בפני הילדים את האפשרות לבצע עבודות יצירה עם פסולת לייצור כלים שימושיים ולחסוך את הצורך לרכוש אותם, וכך להדגיש גם את הפן של צרכנות נבונה אשר טמון בפעילות זו.

כך או אחרת, הערכים מוצדקים ולילדים מובטחת הנאה מרובה.