אקולוגיה ומחזור: היכן ישראל ולאן היא שואפת?

אנחנו במרכז המבקרים נרגשים להזמינכם לסיור חוויתי ומהנה במרכז האקולוגי שלנו, מגוון עשיר של פעילויות וחוויות לכל הגילאים!

רוצה להתייעץ או מעדיף להזמין פעילות לקבוצה שלך?היום זה פשוט מתמיד. פשוט ממלאים את הטופס!

שוודיה, המדינה שהביא לעולם את להקת "אבבא", את "איקאה" ואת ה"וולבו", היא גם אחת מהמדינות המובילות בעולם בתחום המחזור, עם יותר מחמישים אחוז מכלל הפסולת במדינה ממוחזרת, שיטות איסוף פסולת מתקדמות ביותר וחקיקה ממשלתית שאוכפת את חוקי המחזור.

מועצות מחוזיות מפעילות מערכות איסוף אשפה עתידניות הכוללות מכלים תת-קרקעיים וצינורות ואקום האוספים את הזבל, על-מנת לחסוך במקום על המדרכות ולמנוע ריחות רעים.

עם פחות מאחוז אחד מהפסולת הביתית המגיע למטמנות, שוודיה כל כך מתקדמת בתרבות המחזור שבמדינה מייבאים פסולת משאר אירופה רק בשביל להמשיך להריץ את מפעלי המחזור!

חומרים שלא הופכים חזרה לחומרי גלם נשרפים, האנרגיה המתקבלת עוברת למערכת מרכזית מחוזית ומשמשת לחימום הבתים בחורף הארוך והקר.

מדי כמה זמן ארגון ה-OECD עורך מחקר המדרג את מדינות העולם לפי אחוזי הפסולת הממוחזרת. נכון ל-2016, ישראל עוד נמצאת בתחתית הרשימה, אך אל יאוש!

מדינה צעירה ובעלת מוחות מבריקים כמו שלנו יכולה רק ללמוד מהנעשה במדינות אחרות ולהתפתח למעצמת מחזור.

במאמר הבא נסקור את הנעשה במדינות המובילות כן מה נעשה בארצנו למען שיפור המחזור.

שוודיה ממחזרת

sweden

בחזרה לשוודיה, שם פעולה ממשלתית המיושמת כבר מאז 1991 היא הטלת מיסים כבדים על דלקים מאובנים.

חקיקה ממשלתית, המגבילה שימוש במשאבים מתכלים ומעודדת מחזור, מספקת יותר מקומות עבודה ומוזילה עלויות לחברות וחוסכת באנרגיה רבה.

אחד הגורמים המביאים מדינה למצב כה טוב הוא חינוך נכון ותרבות מחזור בריאה.

באפריל 2017 הוקם מרכז קניות ממוחזר ראשון במדינה. המרכז משמש לא רק כנקודת מחזור, הוא גם מרכז לאיסוף תרומות של מוצרים משומשים מכל מיני סוגים.

המוצרים עוברים לידי בעלי מקצוע המתקנים ומשפצים אותם ולאחר מכן הם נמכרים מחדש בחנויות באותו המרכז.

"הרעיון שלנו הוא שלקוח המגיע למרכז יכול להשאיר, למשל, רהיטים או בגדים ישנים שאין בהם שימוש," אומרת אנה ברגסטורם, מנהלת מרכז המחזור. "אז הוא מסתובב בין החנויות השונות, אולי מוצא איזה מעיל נחמד או מסגרת לתמונה של סבא. מכיוון שהוא יכול לאכול במזנון האורגני שלנו, הוא צובר עוד כוח בשביל לצאת לעוד סיבוב בין החנויות, אולי מוצא פרחים יפים ועוד מנורה שמתאימה לסלון. כשהלקוח עוזב את המקום, הוא יוצא בתחושה שהוא עשה משהו טוב לסביבה."

המרכז החדש יצר לפחות 50 מקומות עבודה חדשים והוא בית ליזמים ועוסקים עצמאיים הרוצים להתפתח.

המדינות המובילות במחזור

globe

 • שוודיה: למרות כל התשבוחות על שוודיה, היא עדיין לא בראש רשימת המדינות המובילות במחזור. לפני כמה שנים האיחוד האירופי שם למטרה להביא לממוצע מחזור של 50% מכלל הפסולת עד 2020, ו-65% עד 2030.
 • אוסטריה: ראשונה ברשימה, ומקדימה את צפי האיחוד בפער ניכר, היא אוסטריה, העומדת על 63% מחזור כלל הפסולת במדינה. החקיקה במדינה מטילה את אחריות המחזור – איסוף, מיון והפצה למפעלי המחזור – באופן שווה על הממשלה וההנהגה המחוזית. המועצות המחוזיות מקבלות תמריץ תקציבי מהממשלה לשפר את תשתיות המחזור בעירם, והן בחלקן מספקות פחים שונים למחזור סוגי האשפה, מפעילות תחבורה לאיסוף הפסולת ושליחתם למפעלי המחזור. שיטה זו, כשהיא פועלת כראוי, מביאה לירידה בתצרוכת האנרגיה המדינית וחוסכת בשטחים שהיו מיועדים למטמנות.
 • גרמניה: באופן לא מפתיע, המדינה הבאה אחרי אוסטריה היא גרמניה, בה אחוז המחזור עומד על 62%.
 • טיוואן: עם 60%.
 • דרום-קוריאה: עם 59%
 • מצרים: אצל שכנתנו מדרום, למרות שאינה נמצאת ברשימת המדינות המובילות במחזור, מתרחשת תופעה מעניינת. בקהיר, שמספר תושביה עומד על 60,000, פועל ארגון הקורא לעצמו "אל-זאבאלין" (כלומר אנשי הזבל). הארגון מפעיל אוכלוסיות מוכות עוני לאסוף פחיות וחומרים אחרים למחזור. כך הארגון לא רק תורם לניקיון העיר ולמחזור אשפה, הוא מספק עבודה ושכר למשפחות עניות שהיו מתקשות למצוא מזון בצורה אחרת.
 • ברזיל: שם איסוף הפחיות נעשה באופן מוסדי, שברו את שיא מחזור האלומיניום ב-2016. המדינה, העומדת בראש הרשימה למחזור אלומיניום מאז 2001, הצליחה למחזר 289,500 טונות אלומיניום מתוך 294,200 הטונות שיצאו לשוק, בשנת 2014. למה נעשים מאמצים כה רבים מצד הממשלה לאסוף פחיות? בגלל עלייה במחירי הדלק, שהובילה לעלייה בעלויות ייצור אלומיניום, המדינה החליטה לנקוט פעולה בנידון. ייצור אלומיניום מחומר ממוחזר חוסך 95% מצריכת האנרגיה הדרושה לייצור מחומר חדש.

בעיות בתהליך

puzzle

מדינות מערביות נוספות עושות הרבה בשביל למחזר, אך לפעמים העשייה הממשלתית לא מספיקה.

בארה"ב, מחקר שנערך במדינת צפון קרוליינה הראה ירידה של 80% בערכה של טונה פסולת ממוחזרת מאז שנת 2011. הסיבה – הציבור לא מחונך להפריד את סוגי הפסולת השונים לפח המתאים.

פועלים במפעלי המחזור צריכים לעבור באופן שוטף על הפס הנע בשביל למיין חומרים שלא היו צריכים להגיע למפעל מלכתחילה.

צינורות השקייה וכבלי חשמל, שנזרקים לפח המחזור יחד עם הבקבוקים, מסתבכים במערכת המיון במפעל ותוקעים אותה לפעמים למשך שעות.

תקלות רבות בתהליך, והעסקת עובדים רבים יותר, גורמות לעלייה במחיר ייצור החומר הממוחזר ולהתייקרותו ליצרן.

יצרנים מאבדים את התמריץ להשתמש בחומר ממוחזר, מפתחים אריזות דקות וזולות יותר, והמחזור הולך לפח.

בעיה נוספת היא תפיסה מוטעית של הציבור.

באנגליה, מדי שנה, נזרקות 2.5 מיליארד כוסות קרטון לשתייה חמה.

הציבור זורק אותן לפחי המחזור מבלי לדעת שאותם חומרים אינם ניתנים למחזור.

בשביל שכוסות אלו יוכלו להכיל את הנוזלים הקרטון מצופה בחומרים פלסטיים דמויי שעווה שמונעים את יכולתו להתמחזר לאחר מכן, בתי הקפה המספקים את אותן הכוסות לא טורחים אפילו ליידע את הלקוחות שהכוסות הן כאלה והם, מצידם, מאמינים שהם עושים את הדבר הנכון.

הבעיה המרכזית היא תרבות מחזור ירודה.

חינוך נכון, בהעדפה מגיל צעיר, מוביל אנשים לחשוב פעמיים לפני שהם זורקים דבר מה לפח.

בנוסף, שיפור התשתיות למחזור, כמו פחים מסומנים באופן ברור לכל סוג אשפה שונה, יעזרו למגזר הפרטי לשפר את נתוני המחזור.

ואצלנו בישראל

israel

שיעור המחזור בישראל עומד על כ- 20%. הגוף הממשלתי העיקרי הפועל למען הגברת המחזור הוא המשרד להגנת הסביבה. המשרד נקט מספר פעולות על-מנת לשפר את המחזור בארץ:

 1. מחזור במשרדי הממשלה – המשרד פעול לאימוץ תרבות מחזור במשרדים ממשלתיים. 16,000 פחי אשפה לנייר, שנרכשו והופצו במשרדים ממשלתיים ברחבי הארץ, הובילו לעלייה של 20% בכמות הנייר שנאסף.
 2. החוק לסילוק צמיגים ומחזורם – בשנת 2007 נכנס לתוקף החוק, המחייב יצרני ויבואני צמיגים לאסוף את הצמיגים בגמר השימוש ולהביאם למחזור באתר מוסדר. החוק בא למנוע את המפגעים הנגרמים מסילוק צמיגים באתרים לא מוסדרים ולחסוך בחומרי גלם.
 3. תיקון לחוק הפיקדון – בעבר רק בקבוקי משקה קטנים, אלו המכילים רק חצי ליטר, היו ברי מחזור בישראל. מאז תיקון החוק גם הבקבוקים הגדולים, של ליטר וחצי, חייבים במחזור. מדי שנה נצרכים כ-600 מיליון בקבוקי משקה גדולים, בנוסף על כ-600 מיליון הבקבוקים הקטנים.
 4. חוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות – נכנס לתוקף בינואר 2017, החוק מחייב גביית מחיר בעבור שקיות ניילון חד-פעמיות (כאלו שמוצאים בסופר). הקמעונאי ישלם בעבור כל שקית שמכר ללקוח היטל של 8.54 אגורות, אשר ישולם לקרן לשמירת הניקיון. כך, באופן חוקי ומוסדי מושתת, חנויות ועסקים, וכן הלקוחות, חייבים לשלם מס על שקיות הניילון, כסף שהולך לטובת שמירה על הסביבה. החוק מביא את הצרכן למודעות גבוהה יותר בנוגע לכמות השקיות שבה הוא משתמש.
 5. מוקד הסביבה – המשרד מפעיל את המוקד להגנת הסביבה. זיהיתם מפגע סביבתי? המוקד זמין 24 שעות ביממה ופועל למנוע ולטפל בכל מפגע סביבתי (רעש, בעלי-חיים, מפגעים כימיקליים ועוד).

מלבד פעולות אלו, המשרד עובד על גיבוש תכניות לאומיות שונות לשמירה על הסביבה, לא רק בנושאי מחזור.

למשל, בשנת 2016, גיבש המשרד, יחד עם משרד האוצר, משרד האנרגיה ומשרד הכלכלה, תכנית פעולה לאומית להפחתת פליטת גזי חממה והתייעלות אנרגטית. התכנית תקדם פרויקטים בתחומים כמו טכנולוגיות ישראליות ירוקות, בנייה ירוקה, מעבר לאנרגיות מתחדשות ועידוד מעבר לתחבורה ציבורית והפחתת צריכת חשמל.

מה אנחנו יכולים לעשות?

מתי פעם אחרונה מסרתם בקבוקים למחזור? האם אתם אוספים ניירות בביתכם? אתם קונים מוצרים מחומרים ממוחזרים? אם התשובה שלכם הן "לא, מה פתאום?!" סימן שאתם לא עושים מספיק בשביל מחזור.

בשביל לפשט בשבילכם את התהליך, הנה רשימה של כמה פעולות פשוטות שכל אחד יכול לעשות בשביל לתרום את חלקו למחזור תקין בישראל:

wheelie-binמחזור בבית

לצד פח האשפה בבית הניחו עוד ארבעה פחים, או אפילו רק שקיות מתאימות מתחת לכיור, אחת לנייר, אחת למכלי פלסטיק, אחת לבקבוקי זכוכית ואחת לפחיות אלומיניום.

לפני שאתם זורקים משהו לפח שאלו עצמכם ארבע שאלות:

 1. האם זה עשוי מאלומיניום?
 2. האם ישנה תווית פיקדון על בקבוק הזכוכית?
 3. האם זה מיכל פלסטיק ריק?
 4. האם זה עשוי מנייר שאינו משמש לניקיון?

אם התשובה היא כן, סימן שחומר זה הוא בר מחזור ומקומו לא בפח האשפה, אלא במחזור. שטיפה קלה של האריזה הריקה, אם הכילה מזון או שתייה לפני כן, תשמור על צמצום ריחות רעים מהפח וייעול תהליך המחזור.

freshקומפוסט

למי שיש גינה בבית מומלץ מאוד להתחיל לאסוף גם את הפסולת האורגנית.

בור קטן בחצר, בו שמים את שאריות המזון (הכל מלבד עצמות ובשר), עליהם עלים יבשים או נסורת, תיצור תוך מספר חודשים חומר דשן מעולה לצמחים בגינה.

ביישובים רבים ישנם פחי איסוף מיוחדים לפסולת אורגנית הנאספת ע"י המועצה המקומית. אם הפח בבית מסריח, הניחו גזרי עיתון בתחתית הפח ודאגו לרוקן אותו באופן תדיר.

75% מהפסולת הביתית בישראל היא פסולת אורגנית! תחשבו כמה זבל שיכול היה להגיע למטמנה אתם חוסכים ע"י הפרדה נכונה.

green-1968596_640קנייה חכמה

אריזות ועטיפות מוצרים רבים מיוצרות מחומרים ממוחזרים.

חפשו את אותו המוצר שנארז בצורה מתחשבת וסביבתית. אם זה נראה יקר, תחשבו על זה ככסף שחסכתם בעזרת החזרת בקבוקי זכוכית ופלסטיק לפיקדון.

עיריות ומועצות אזוריות רבות כבר עושות צעדים משמעותיים לקידום המחזור באזורם.

פחים מיוחדים להפרדה בבית וכן מרכזי מחזור שכונתיים עושים את התהליך לפשוט וקל.

השלב האחרון החסר הוא חינוך נכון לתרבות מחזור.

מרכז המבקרים של שירותי אקולוגיה

המרכז פועל להטמעת תרבות מחזור ומימוש אפס פסולת (Zero Waste) בישראל.

מלבד עשייה בתחום המחזור בתעשייה ובמגזר הפרטי, המרכז נועד ללמד את כולנו יותר על איך להפחית בפסולת שאנו מייצרים, תהליכים הנעשים במפעל המחזור דרך פעילויות חוויתיות ומהנות.

קבוצות בכל הגילאים והמגזרים מוזמנות להשתתף בסיור אינטראקטיבי במפעל, הכולל סרט, מצגות, משחקים, תצפית על המפעל ועוד.

החברה מתנהלת ע"פ עקרון ארבעת ה-R: הפחתה (REDUCE), שימוש חוזר (REUSE), מחזור (RECYCLE) והתמרה (RECOVER). בואו ללמוד איך מוצאים פתרונות אקולוגיים בעולם המודרני!